Skip to content

Polski lektor czy Native Speaker?

Dwie strony medalu!

#1 Tylko native speaker nauczy nas dobrze mówić

Dobry Native Speaker jest przygotowany do zajęć i potrafi przeprowadzić 90 min. zajęć w sposób przemyślany. Jeżeli trafimy na taką osobę to rzeczywiście mamy szansę na konwersację i pokonanie nieco barier językowych.

Opinia BSW Nie każdy Native Speaker jest pedagogiem, który posiada przygotowanie metodyczne. W praktyce oznacza to, że lekcje mogą być jedynie luźną rozmową – co sprawdzi się w przypadku 1 – 2 lekcji, ale nie bardzo w perspektywie dłuższej współpracy.

#2 Polski Lektor ma polski akcent

Native Speaker to człowiek, dla którego język angielski jest językiem ojczystym i akcent jest naturalny.

Opinia BSW Dobre szkoły językowe współpracują z najlepszymi Lektorami na rynku, a Ci z kolei mają nie tylko ukończone studia kierunkowe ale także, m. in.: kończyli studia w UK bądź USA, odbyli kursy metodyczne w Anglii, spędzają tam swój czas wolny bądź mieszkali tam pewną część swojego życia. Ich akcent jest bardzo naturalny i nie do rozpoznania dla kogoś spoza branży.

#3 Dla Nativa angielski jest naturalny więc lepiej go wytłumaczy 

Tak, język angielski jest dla Nativów wrodzony i typowy.

Opinia BSW To, że Polaka językiem ojczystym jest polski, nie oznacza, że potrafiłby wytłumaczyć nasze struktury gramatyczne obcokrajowcowi. W skrócie, nie każdy kto zna angielski jest dobrym jego nauczycielem. Stąd nie warto generalizować.

#4 Native speaker nauczy nas slangu 

Tak – Native Speaker z odpowiednim przygotowaniem przybliży Słuchaczowi kulturę kraju, z którego pochodzi. Jeżeli np. wyjeżdżacie do USA  to warto porozmawiać z taką osobą aby swobodniej czuć się na miejscu – język brytyjski w niektórych częściach USA na nie wiele może nam się zdać.

Opinia BSW Slang to nie tylko domena Nativów – jeżeli w szkole Metodyk poleca nam polskiego Lektora warto zagłębić się w sprawę – być może polski Lektor spędził pół życia w USA? Albo jego rodzice są anglojęzyczni i mimo, że urodził się w Polsce to w jego domu właśnie angielski był językiem przewodnim?

#5 Moda na Native Speakera

Krąży wiele opinii, że Native Speaker będzie najlepszym nauczycielem ze względu na akcent i lekkość w mówieniu.

Opinia BSW Jest kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji m. in.:

  1. Czy ten Native Speaker przyjechał do Polski na tzn. „stałe”, czy jest to wielką niewiadomą – Native Speakerzy to grupa Lektorów najwyższą rotacją wśród zespołu.
  2. Jakie przygotowanie metodyczne ma i doświadczenie w nauczaniu ma Native.
  3. Czy na Twoim poziomie językowym jesteś w stanie swobodnie konwersować przez 90 min.?

#6 Native od najmłodszych lat 

To bardzo ważne aby dzieci uczyły się angielskiego od najmłodszych lat, czyli tak jak języka ojczystego. Młody umysł jest bardzo chłonny i wszystkie bodźce są przyswajane w sposób bardzo naturalny.

Opinie BSW Jako szkoła językowa cenimy sobie profesjonalizm tj. nasze kursy językowe dla najmłodszych prowadzą Lektorzy języka angielskiego z przygotowaniem metodycznym ale przede wszystkim pedagogicznym. Na lekcji używany jest jedynie język angielski, jednakże Lektorzy są przeszkoleni do pracy z maluchami oraz mają swoistą charyzmę, którą zdobywają sympatię najmłodszych. Z naszego doświadczenia – bardzo rzadko spotyka się tak przygotowanych do pracy z dziećmi Native Speakerów angielskiego.

#7 Native Speaker? Tylko z UK! 

Brytyjski akcent jest bardzo wyrazisty i rozpoznawalny. Jeśli zależy Ci konkretnie na tym aby mówić po brytyjsku (brytyjskie słownictwo, nazewnictwo i akcent) – to tylko do Brytyjczyka.

Opinia BSW Jeżeli zależy Ci żywym angielskim, którym będziesz posługiwał się na co dzień tj. za granicą, w podróży, w pracy (i niekoniecznie tylko z brytyjczykami), dlaczego nie uczyć się z Native Spekarem z Australii czy Ameryki? Jeśli są dobrymi nauczycielami a Tobie nie zależy na slangu to bądź spokojny – poznasz żywy angielski.

Rada Ekspertów BSW

  • Wypisz sobie w punktach jakie są Twoje cele i założenia, po czym przeanalizuj jaki profil nauczyciela będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy;
  • Podejmij decyzje czy zależy Ci na stałym nauczycielu, czy tylko pojedynczych konwersacjach?
  • Decydując się na lekcje z Native Speakrem, spytaj w szkole językowej o jego kwalifikacje i doświadczenie.

Chcesz poznać naszych Lektorów języka angielskiego?

Nasz team