Skip to content

Kurs grupowy vs. Kurs indywidualny 

Często zadajecie sobie pytanie, który kurs wybrać, grupowy czy indywidualny? Który z nich jest wydajniejszy i lepszy dla Was? Postanowiliśmy pomóc Wam w tym trudnym wyborze!

Ponieważ zdecydowaliście się zainwestować czas i pieniądze w znajomość języka obcego, warto zastanowić się, jakie kursy angielskiego najbardziej nam odpowiadają – grupowe czy indywidualne. 

Grupowe kursy językowe są dobrą alternatywą dla Słuchaczy, którzy potrzebują dodatkowej motywacji do nauki języka. Zajęcia odbywają się systematycznie, w dobrym towarzystwie i atrakcyjnej cenie.

Spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu po 90 min, wszystkie osoby w grupie są na podobnym poziomie językowym, co wpływa na tempo przyswajania wiedzy oraz motywuje grupę do systematyczne pracy.

Kursy grupowe to nie tylko nauka, ale również miejsce spotkań, gdzie odbywają się konwersacje w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim lub w innym języku w jakim organizowany jest kurs. Konwersacje to wspaniała okazja by w przyjaznej atmosferze poznać i utrwalić nowe słownictwo oraz nabrać pewności w mówieniu w języku obcym.

Zalety kursu grupowego – dlaczego warto?

#małe grupy

od 4 do 8 uczestników na podobnym poziomie językowym

#efektywna nauka

na wszystkich poziomach zaawansowania z wykorzystaniem metody komunikatywnej

#wykwalifikowani lektorzy

dzięki ich obecności, uczysz się rozumieć różne akcenty i przełamujesz bariery komunikacyjne

#zróżnicowane materiały do ​​nauki

podręcznik, który stanowi usystematyzowany zbiór materiału przerabianego na zajęciach oraz dodatkowo materiały z innych źródeł stanowiące dopełnienie kursu.

#wymierność

na koniec kursu otrzymujesz certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę na danym poziomie językowym. Twoja wiedza jest weryfikowana na bieżąco uzupełniania.

szkoła językowa wawer

Jednak nie zawsze kursy grupowe trafiają w gusta Słuchaczy. Osoby bardziej nieśmiałe, raczej nie powinny wybierać  takiego sposobu nauki, gdyż będą powstrzymywać się przed wyrażeniem swojej opinii na forum grupy. Ponadto czas dzielony jest po równo na wszystkich co czasem może być niedogodne.Optymalnym rozwiązaniem dla osób zarówno nieśmiałych, jak i pewnych siebie mogą okazać się kursy angielskiego w pojedynkę, inaczej rzecz ujmując, zajęcia indywidualne.

Indywidualne kursy językowe łączą w sobie wszystkie zalety konwersacyjnej metody nauki z indywidualnym podejściem do potrzeb Słuchacza. Podczas zajęć indywidualnych lektor dostosowuje się do zindywidualizowanych potrzeb uczącego się. W trakcie lekcji indywidualnych, Lektor koncentruje się wyłącznie na potrzebach i zainteresowaniach Słuchacza. Nauka języków w takiej formie przynosi szybkie efekty i sprawdza się w przypadku nawet najbardziej wymagających osób.

Zalety lekcji indywidualnych – dlaczego warto?

  • programy nauki języków tworzone są na specjalne, indywidualne zamówienie
  • efekty pracy są bardzo szybko widoczne dzięki zastosowaniu metody konwersacyjnej
  • elastyczny kurs języka – dowolność w ustalaniu harmonogramu, miejsca i czasu odbywania kursu
  • gwarancja zadowolenia z nauki i osiągnięcie założonego celu w krótkim czasie

Minusem kursów indywidualnych jest niewątpliwie cena jednostkowa i brak różnorodnych partnerów, z którymi się rozmawia w obcym języku.

Zarówno grupowy kurs językowy jak i indywidualne lekcje języka mają swoje wady i zalety. Idealnym rozwiązaniem jest nauka zarówno w grupie na kursie grupowym angielskiego, jak i indywidualnie z lektorem, co jednak może być trudne do połączenia ze względów finansowych i czasowych.

Rada Ekspertów BSW:

Pamiętajcie, iż wybierając pomiędzy udziałem w kursie językowym a lekcjami z lektorem, należy uwzględnić własne preferencje i możliwości przyswajania wiedzy oraz otworzyć się na sugestie Lektorów i Metodyków – możesz nie zdawać sobie sprawy jak wiele drzemie w Tobie potencjału do nauki języków!